888 33 43 63 ul. Wiktorska 19 m.9   |   ul. Augustyna Locci 31 kontakt@centrum-psychoterapii.com
Nie trzeba się szczególnie przygotowywać na pierwsze spotkanie, terapeuta będzie zbierał wywiad (podstawowe dane jak wiek, wykształcenie, wykonywany zawód, obecna sytuacja życiowa) oraz zapyta z czym się zgłaszasz.
Nie ma wizyty próbnej bo też niemożliwe jest abyś na jednym spotkaniu poczuł jak to jest być w procesie terapii. Natomiast podczas konsultacji terapeuta pokrótce tłumaczy na tym polega psychoterapia.
To zależy. Jest terapia krótkoterminowa, z określonym terminem zakończenia, może ona trwać od 3 do 12 miesięcy lub terapia długoterminowa, która nie ma z góry określonej daty zakończenia. Ustalenie czasu trwania terapii zależy od problemu zgłaszanego przez pacjenta, jego gotowości do pracy i wspólnych ustaleń z terapeutą.
Ważne aby spotkania były regularne. Ich częstotliwość zależy od sposobu, w jaki pracuje terapeuta. W naszym ośrodku spotkania odbywają się co najmniej raz w tygodniu.
To zależy. Od zgłaszanego problemu, w jakim momencie życia teraz jesteś, jaką masz siatkę wsparcia wokół siebie (rodzina, przyjaciele, partner).
Nie, receptę na leki i/lub zwolnienie lekarskie L4 można otrzymać od lekarza-psychiatry (chyba, że zdarzy się, że psychiatra będzie również psychoterapeutą). Po więcej informacji na temat różnic pomiędzy specjalistami z zakresu zdrowia psychicznego zapraszam TUTAJ.
Psychoterapia par polega na przychodzeniu na sesje terapeutyczne razem – w trakcie tego procesu, dzięki pomocy terapeuty możecie głębiej zrozumieć interakcje między sobą i naturę problemów, które macie w związku. Natomiast w określonych przypadkach psychoterapeuta może zalecić terapię indywidualną przed rozpoczęciem terapii pary lub równocześnie w trakcie jej trwania aby wspomóc proces terapeutyczny.
Nie ma czegoś takiego jak zmiana terapeuty w trakcie trwania terapii. Można zakończyć terapię u jednego terapeuty i rozpocząć nową terapię u innego. Należy natomiast zastanowić się nad tym skąd wynika taka potrzeba. Psychoterapia jest procesem, który bywa trudny, są momenty kiedy możemy czuć się gorzej, mogą pojawiać się też trudne emocje w stosunku do terapeuty – złość, żal, rozczarowanie. Warto o tym powiedzieć, porozmawiać i zrozumieć. Jeśli zdecydujesz, że nie chcesz kontynuować, warto o tym powiedzieć terapeucie aby proces został zakończony a nie przerwany, co może wpłynąć potem na Twoje złe doświadczenie i niechęć do zwróćenia się znów o pomoc.
W naszym ośrodku sesja terapii indywidualnej kosztuje 200zł. Po więcej informacji zapraszam do zakładki CENNIK.
Po wcześniejszych ustaleniach z danym terapeutą i przy określonych wskazaniach (choroba, odległość zamieszkania) możliwe są spotkania online.
Oczywiście. Psychoterapia jest objęta tajemnicą, nic co zostało na niej powiedziane nie może zostać „wyniesione” na zewnątrz. Wyjątkiem stanowi sytuacja zagrożenia zdrowia i życia - jeśli Ci coś grozi, terapeuta ma prawo podjąć działanie by Cię ochronić.
Znacząca! Psychiatra jest lekarzem, psychoterapeuta nie (choć może się zdarzyć, iż psychiatra jest również psychoteraputą). Po więcej informacji na ten temat zapraszam do przeczytania artykułu TUTAJ.
Jeśli przeżywasz trudności w relacji ze swoim dzieckiem, twoje dziecko ma problemy w szkole, w relacjach z rówieśnikami lub zachowuje się „niegrzecznie” w domu zapraszamy na konsultacje rodziców (najlepiej gdyby pojawili się oboje). Często trudności jakie dzieci przeżywają, można zrozumieć i rozwiązać pracując z rodzicami. Jeśli będzie taka potrzeba, zaproponujemy również odpowiednie wsparcie dla Waszego dziecka.
Nie, ponieważ tego nie wie. Dlatego też psychoterapeuta nie daje też żadnych rad. Ty wiesz najlepiej co jest dla Ciebie najlepsze. Terapeuta nie jest twoim przewodnikiem, tylko Ci towarzyszy i pomaga odkryć twoje własne odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
To zależy od rodzaju terapii. W określonych sytuacjach można łączyć np. psychoterapię indywidualną z terapią pary lub rodzinną albo terapię grupową z terapią pary. Natomiast łączenie kilku terapii indywidualnych nie ma żadnego uzasadnienia. Psychoterapia jest procesem wymagającym zaangażowania emocjonalnego, skupieniu się na sobie i na relacji z terapeutą. Angażowanie się nawet w dwa takie procesy na raz zamiast pomóc może przeszkodzić w osiągnięciu poprawy samopoczucia czy zdrowia.
Zapraszam do przeczytania wpisu na ten temat
W naszym ośrodku sesja terapii indywidualnej kosztuje 180zł. Po więcej informacji zapraszam do zakładki CENNIK.